W dniu 13 grudnia 2023 r. w siedzibie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się debata inaugurująca prace Narodowego Centrum Polityki Zdrowotnej i Badań nad Nierównościami w Zdrowiu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W trakcie debaty przedstawiono referaty naukowe oraz przeprowadzono dyskusję na temat najważniejszych priorytetów dla polityki zdrowotnej w Polsce.
Narodowe Centrum Polityki Zdrowotnej i Badań nad Nierównościami w Zdrowiu UKSW jest ogólnouczelnianą jednostką badawczą, realizującą badania naukowe i prace rozwojowe o charakterze interdyscyplinarnym z zakresu dziedzin związanych z ochroną zdrowia, w tym w szczególności w obszarze polityki zdrowotnej z uwzględnieniem aspektów bioetyki.
Celem strategicznym Centrum Polityki Zdrowotnej i Badań nad Nierównościami w Zdrowiu jest rozwój badań naukowych nad polityką zdrowotną na rzecz zwiększenia efektywności funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce, poprawy stanu zdrowia poprzez promowanie rozwiązań profilaktyki i promocji zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży oraz niwelowania nierówności w zdrowiu w Polsce.
Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW wygłosił wykład o działalności naukowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
– W ostatnich latach Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego przekształcił się w nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy. Infrastrukturę UKSW tworzą trzy kampusy. Na kampusie Wóycickiego w Mazowieckim Centrum Laboratoryjnym Nauk Przyrodnicznych, które wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt do prowadzenia analiz i eksperymentów, odbywają się zajęcia praktyczne dla studentów nauk ścisłych i medycznych. Najnowszą inwestycją na kampusie Wóycickiego jest otwarty wiosną 2022 r. nowoczesny budynek Collegium Medicum – powiedział Rektor UKSW otwierając wydarzenie.
Dr hab. med. Radosław Sierpiński, dyrektor Narodowego Centrum Polityki Zdrowotnej i Badań nad Nierównościami w Zdrowiu UKSW, przedstawił cele i zadania Centrum. Opowiedział o planach działalności NCPZ w latach 2023-2026, m.in. planowanych kolejnych debatach eksperckich, wydawaniu czasopisma naukowego, licznych projektach badawczych oraz Narodowym Kongresie Polityki Zdrowotnej w 2026 r.
Następnie eksperci ze środowiska naukowego związanego z obszarem nauk o zdrowiu, nauk społecznych i nauk politycznych, liderzy opinii oraz przedstawiciele decydentów różnego szczebla pochylili się nad kluczowymi problemami w obszarze polityki zdrowotnej. Z debaty został sporządzony raport otwarcia stanowiący podstawową diagnozę dla dalszych, pogłębiających prac badawczych.
W debacie wzięli udział: prof. dr hab. n. praw. Monika Urbaniak, Kierownik Katedry i Zakładu Prawa Medycznego i Farmaceutycznego na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu; dr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk, Adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawski Uniwersytet Medyczny; dr n. med. Jakub Gierczyński, MBA, European Health Network; dr hab. n. o zdr. Filip Raciborski, Adiunkt w Zakładzie Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawski Uniwersytet Medyczny; prof. dr hab. med. Marcin Czech, Instytut Matki i Dziecka, Prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego; prof. dr hab. med. Jarosław Pinkas, Dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, Członek Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, Konsultant Krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego; dr hab. n. med. Mateusz Jankowski, Prof. Zakład Zdrowia Populacyjnego, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Przewodniczący Sekcji Antytytoniowej, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc; dr hab. n. med. Szczepan Cofta, Kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej, Naczelny Lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Wiceprzewodniczący Polskiej Unii Szpitali Klinicznych; dr hab. Sylwester Gregorczyk, Prof. SGH, Katedra Zarządzania Strategicznego; ks dr n. o zdr. Arkadiusz Nowak, Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Przewodniczący Rady Organizacji Pacjentów; dr hab. n. o zdr. Ewelina Chawłowska, Kierownik Pracowni Zdrowia Międzynarodowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; prof. dr hab. Ewa Baum, Kierownik Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych, Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; dr n. med. Rafał Staszewski, Agencja Badań Medycznych, Narodowe Centrum Polityki Zdrowotnej i Badań nad Nierównościami w Zdrowiu UKSW oraz dr n. pr. Igor Kilanowski, Dyrektor Kancelarii Rektora Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Adiunkt w Katedrze Prawa o Posłudze Nauczania i Uświęcania Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW, Członek Zarządu Fundacji Rozwoju UKSW.
Narodowe Centrum Polityki Zdrowotnej i Badań nad Nierównościami w Zdrowiu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest ogólnouczelnianą jednostką badawczą, realizującą badania naukowe i prace rozwojowe o charakterze interdyscyplinarnym z zakresu dziedzin związanych z ochroną zdrowia, w tym w szczególności w obszarze polityki zdrowotnej z uwzględnieniem aspektów bioetyki.
Celem strategicznym Centrum Polityki Zdrowotnej i Badań nad Nierównościami w Zdrowiu jest rozwój badań naukowych nad polityką zdrowotną na rzecz zwiększenia efektywności funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce, poprawy stanu zdrowia poprzez promowanie rozwiązań profilaktyki i promocji zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży oraz niwelowania nierówności w zdrowiu w Polsce.